Banas Glass

je rodinná firma specializující se na výrobu a zpracování skla s nejširší paletou barevných odstínů bezolovnatého skla pro tavenou plastiku. Nabízíme svým zákazníkům přes 100 různých barevných variant, které jsou, s výjimkou několika případů společně kompatibilní a stavovatelné dohromady.
Dále se zabýváme litím a lisováním, foukáním a tvarováním skla. V současné době také pracujeme na vývoji vlastních designových skleněných výrobků. Zakoupením našeho ručně zpracovaného skla podpoříte sklářský průmysl v Čechách, který byl nedávno uveden na seznam Unesco.

Náš Tým

Lenka Čechlovská

Administrativa, Prodej

Rudolf Baňas

Zakladatel

Roman Baňas

Sklář

Historie

Tavená plastika je formou výtvarného sklářského umění, která se vyvinula v šedesátých letech v oblasti severních Čech. Nejvýznamnějšími průkopníky tohoto umění jsou světoznámá dvojice LIBENSKÝ – BRYCHTOVÁ, výtvarníci, kteří působili mimo jiné na Sklářské škole v Železném Brodě. Zde vystudoval i zakladatel a majitel firmy – RUDOLF BAŇAS.

Po studiích získal praxi v mnoha oborech sklářské výroby, která mu později pomohla při zakládání a rozvoji firmy. Po téměř ročních přípravách se v únoru 2002 rozběhla výroba tavení sklářského kmene a následného ručního lití bloků bezolovnatého skla. Na pracovním procesu a postupném budování provozu se společně s Rudou Baňasem podíleli i jeho tři synové Patrik s Romanem a později i nejmladší David, kteří dnes obstarávají celý výrobní proces.

Za technologickým rozvojem společnosti stojí také Ing. RADKO PŘIBÍK, jeden z předních světových odborníků na technologii skla.Jeho poznatky z práce v ústavu pro výzkum skla pomohly formovat naše postupy, zejména v prvních letech naší existence. Precizní kvalita našeho skla dovolila výtvarníkům vytvořit i tak velká a kompaktní díla, která dosahovala váhy 1200 kg jednoho kusu skla.

V roce 2012 jsme vyvinuli také nízkoroztažné sklo, tzv. EX sklo, vhodné zejména pro exteriérové instalace skleněných objektů. Výrobu objektů z tohoto exteriérového skla dosud prováděla firma Lhotský, díky dlouholeté spolupráci a podílu na vývoji našich skel, měla exkluzivitu pro zpracování EX skla. Po dostatečně dlouhé ověřovací době můžete od roku 2021 toto speciální exteriérové EX sklo objednávat a zpracovávat také.

V roce 2022 i přes veškeré nástrahy, se kterými bylo potřeba si v uplynulých letech poradit, sklárna oslavila 20 let jejího provozu a uspořádala první Den otevřených dveří. Zde dala návštěvníkům nahlédnout do výroby, seznámila je s krásou sklářského umění a předvedla různé formy zpracovávání skla: foukané sklo do různých typů forem, sklářem ručně tvarované sklo, lití skla a další.

Tato příležitost dala možnost vzniknout novému způsobu zpracování tavené plastiky v kombinaci s litým sklem autora a českého výtvarníka Vaška Řezáče, učitele Železnobrodské sklářské školy působícího mimo jiné na Japonské Univerzitě umění. V roce 2023 se tradiční česká ruční sklářská výroba stává zapsanou památkou UNESCO a my, i přes probíhající energetickou krizi a mnohonásobně vyšší ceny energií, nabízíme stále to nejkvalitnější sklo pro tavenou plastiku za nejnižší ceny na trhu.

Select your currency
CZK Česká koruna
EUR Euro